fbpx

Certyfikat Analityka Zachowania (CAZ) – terapeuty behawioralnego

Współpraca międzynarodowa

Współpraca z IBAO

International Behavior Analysis Organization (IBAO) to międzynarodowa organizacja,  stworzona aby zapewnić wysokie standardy instytucji posługujących się w terapii  Stosowaną Analizą Zachowania na całym świecie. Certyfikaty przyznawane przez IBAO stanowią gwarancję naukowego i etycznego podejścia terapeutycznego. 

IBAO doceniło studia podyplomowe z SAZ prowadzone przez Uniwersytet Gdański we współpracy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka.

International Behavior Analysis Organization (IBAO) zatwierdziła studia podyplomowe „Stosowana Analiza Zachowania: terapia spektrum zaburzeń autystycznych” jako pełną podstawę teoretyczną niezbędną do ubiegania się o przyznanie międzynarodowego certyfikatu: International Behavior Analyst (IBA).

Zgodnie z decyzją IBAO Certyfikat Analityka Zachowania (CAZ) oraz International Behavior Analyst (IBA) zostały uznane za równoważne.

Osoby, które zdobyły CAZ, mogą się ubiegać o otrzymanie IBA bez konieczności ukończenia dodatkowych studiów czy odbywania dodatkowych staży praktycznych i superwizji.

Prof. dr hab. Małgorzata Lipowska i dr Anna Budzińska pełniące funkcje kierownicze wyżej wymienionych studiów podyplomowych zostały zaproszone przez IBAO i przyjęte do grona Professional Advisory Board IBAO

Informacje o twórcy Certyfikatu

Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka od 2006 roku wszechstronnie pomaga dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom prowadząc działalność terapeutyczną, edukacyjną i badawczą. Twórczyniami i dyrektorkami IWRD są dr Anna Budzińska i mgr Iwona Ruta-Sominka.

IWRD współpracuje z licznymi ośrodkami akademickimi – przede wszystkim z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie prowadzone są zajęcia na studiach dziennych i kilku kierunkach podyplomowych oraz z Politechniką Gdańską, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii). Współpracuje również z OsloMet University w Oslo, z którym prowadzimy badania naukowe. Owocem tej współpracy są publikacje w renomowanych czasopismach.

Projekty Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka

1. Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Zaburzeniem Autystycznym

W Przedszkolu Specjalnym dla Dzieci z Zaburzeniem Autystycznym prowadzona jest wysoce wyspecjalizowana indywidualna terapia w oparciu o metodę Stosowanej Analizy Zachowania, której skuteczność została potwierdzona solidnymi badaniami naukowymi. Prowadzona terapia daje dzieciom z autyzmem niepowtarzalną szansę na poprawę funkcjonowania – przeszło 50% podopiecznych IWRD przechodzi do szkół masowych i nie odróżnia się od swoich rówieśników.

2. Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli

W Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli szkolą się specjaliści z Polski i Europy. Z szerokiej oferty szkoleniowej IWRD skorzystało już przeszło 8.800 specjalistów.

3. System placówek rekomendowanych

Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka stworzył innowacyjny na skalę kraju system placówek rekomendowanych, które w terapii stosują “pozytywny nurt Stosowanej Analizy Zachowania“.

4. Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna specjalizuje się głównie w diagnozie i terapii zaburzeń rozwoju dziecka, w tym autyzmu i Zespołu Aspergera. Od chwili powstania poradni pomoc otrzymało ponad 3.000 rodzin.

5. Przedszkole integracyjne “Bajkowa Akademia”

W IWRD działa także Przedszkole Integracyjne, które umożliwia prowadzenie edukacji włączającej dla dzieci z autyzmem.

6. ASAI – The Alliance for Scientific Autism Intervention

Ponadto Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka jest jednym z członków założycieli amerykańskiego stowarzyszenia The Alliance for Scientific Autism Intervention, którego celem jest propagowanie na całym świecie skutecznego modelu terapii osób z autyzmem oraz prowadzenie badań naukowych.

7. Międzynarodowe Sympozja Naukowe

IWRD organizuje sympozja naukowe , które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem środowiska specjalistów, naukowców oraz rodziców dzieci z autyzmem – w 14 międzynarodowych sympozjach naukowych wzięło udział przeszło 11.000 osób z całego świata. 

8. Platforma edukacyjna “Kwadrans dla terapii” i “15 Minutes for treatment”

Stworzyliśmy pierwszą w kraju platformę edukacyjną dla rodziców, nauczycieli i wszystkich specjalistów “Kwadrans dla Terapii. Platforma pozwala na dostęp do stworzonego przez nas kursu internetowego, który składa się z 33 odcinków, pomocy edukacyjnych i książki – poradnika. Z kursu “Kwadrans dla terapii” skorzystało obecnie ponad 2.600 osób. Z anglojęzycznej wersji kursu, czyli “15 Minutes for Treatment”  skorzystało ponad 6.000 osób.

9. Niebieskie Igrzyska IWRD

Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia. Niebieskie Igrzyska pokazują jak wspaniale dzieci z autyzmem mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych i wspólnotowych. W Niebieskich Igrzyskach 2024 uczestniczyło ponad 315.000 dzieci z 1.578 przedszkoli i szkół.

Więcej informacji na temat działalności Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka znajdziesz na stronie  www.iwrd.pl.

Skip to content